Більшість лікарів не рекомендують тренуватися людям, які мають підвищений артеріальний тиск, тобто гіпертонію. Загалом, вони мають рацію, оскільки будь-яка фізична активність тут тільки підвищуватиме тиск, а, відповідно, є високий ризик різкого погіршення стану здоров’я та загострення захворювання. Сьогодні ми намагатимемося розібратися, чи можна проводити тренування при гіпертонії у тренажерному залі без тренера?
Гіпертонія (гіпертонічна хвороба) – хронічне захворювання серцево-судинної системи, при якому артеріальний тиск є підвищеним. Нормальний тиск становить 120/80 мм.
Чи можна тренуватись при підвищеному тиску?
Проте, тренуватися з гіпертонією все ж таки можна, але тільки обережно. І практика багатьох, хто тренується, це підтверджує. Але, звичайно ж, важливо дотримуватися особливих принципів та рекомендацій щодо побудови всього тренувального процесу.
До речі, у наступній статті ми розглянемо тему: як правильно тренуватись при варикозі?
Крім того, всі фізичні вправи, правильно підібрані особливо вашого організму, можуть в подальшій перспективі знизити тиск і нормалізувати загальний стан здоров’я. Оскільки під час тренування, тренується не лише тіло, а й судини.
Згодом, судини стануть більш міцними та еластичними, що стає гарною передумовою до зниження тиску.
Ознаки гіпертонії
Класичні симптоми, які виявляються при підвищеному тиску під час тренувань – це запаморочення та біль голови. Саме тому, якщо у вас виникають такі симптоми під час активних фізичних навантажень, обов’язково контролюйте свій тиск.
Ознаки підвищеного тиску:
- Сильно пульсуючий головний біль.
- Біль, що стискає в області скронь і всієї лобової площини.
- Колючий біль у серці.
- Дратівливість.
- Тривога.
- Страх.
Поради лікарів для людей гіпертоніків
Отже, якщо ви страждаєте на гіпертонію, дотримуйтесь таких простих рекомендацій:
- Не варто їсти солодке безпосередньо перед тренуванням. Будь-яка їжа з великим вмістом цукру підвищує артеріальний тиск, що, у свою чергу, в тандемі з тренуваннями може викликати загострення.
- Починайте тренування з розминки, а потім переходьте до тренування ніг. Таким чином, більший обсяг крові перебуватиме в нижній частині тіла, що знизить ризик удару в голову. Намагайтеся щоб перші 2-4 вправи були спрямовані на тренування ніг.
- Не варто під час заняття фітнесом пити занадто багато води. Звісно, рідина під час заняття не протипоказана, проте не у великих кількостях.
- Знижуйте рівень інтенсивності тренувань. Чим більша ваша активність, тим більшим буде пульс, а відповідно і тиск. Взагалі, рекомендується проводити тренування окремим методом чи суперсетами.
- Постарайтеся відмовитися від вправ, де голова буде нижчою за рівнем, ніж тіло. Це згинання ніг у положенні лежачи, жим на тренажерах, скручування на похилих лавах і таке інше.
Загалом це основні рекомендації, які допоможуть зробити тренування комфортними.
Чи можна бігати гіпертонікам?
Варто розуміти, що найбільш оптимальне фізичне навантаження для гіпертоніка – це:
- плавання;
- прогулянки на велосипеді;
- помірна хода;
- скандинавська хода;
- гімнастика;
- легка інтервальна пробіжка ( 200 метрів біг + 300 метрів хода).
Для непідготовлених людей з гіпертонією – новачків, вкрай не бажані силові вправи (підняття великих вагів), довгі аеробні фітнес сесії та швидкий біг.
Чи можна ходити в тренажерний зал при гіпертонії?
Займатися спортом можна та обовʼязково потрібно при захворюванні постійного підвищеного тиску. Тренування мають бути короткими: 25-40 хвилин. У людей з тиском від 160/100 та 170/105 можна починати тренуватися по 5-7 хв.
Якщо ви почали тренуватися, то їжте за 2-2,5 години до навантажень. Виключіть з меню солодку, солону, жарену, жирну їжу. Підчас тренувань обмежте вживання води та повністю відмовтесь від ідеї приймати спортивне харчування. Ризик різкого скачку тиску підвищується в 2 рази.
Постійно консультуйтесь з лікарем. Фіксуйте в блокноті ваше самопочуття після тренування. Запишіть покази тонометру до тренування та після.
Що робити гіпертоніку в спеку?
Якщо ви не хочете отримати загострення захворювання – постійно слідкуйте за своїм станом здоровʼя та відчуттями в спеку.
- Одягніть кепку чи панаму на голову.
- Випивайте мінімум 2-2,5 літри води.
- Майте під рукою тонометр – робіть заміри артеріального тиску.
- Обмежте перебування під прямими сонячними проміннями.
- Проведення тренувань варто планувати на ранок або вечір, а в довгі спекотні дні, краще уникати фізичних навантажень.
Програма тренувань для гіпертоніка в тренажерному залі
Насамперед потрібно проконсультуватися з вашим лікарем. Розкажіть яким видом спорту ви хочете займатися.
Якщо у вас є проблеми із зайвою вагою, то в першу чергу сконцентруйтеся на схудненні. Зверніться до тренера або дієтолога за програмою харчування.
Кардіо заняття – основа тренувань
Перші 6 місяців занять повинні бути на 100 відсотків аеробні. Виконуйте кардіо вправи на велотренажері або на орбітреці. Не варто одразу ставати на бігову доріжку.
Приклад кардіо програми:
- Розминка. Приділіть щонайменше 10 хвилин. Підготуйте усі системи вашого організму до роботи. Виконайте суглобову розминку.
- Основна частина. Стати на орбітрек. Встановіть рівень 40% максимальної складності на тренажері. Працюйте 5 хвилин та хвилину відпочивайте. Зробіть так 3 кола. За місяць додайте ще одне коло. Тренуйтеся 3-4 рази на тиждень.
- Заминка та розтяжка. Обов’язково розтягніть ваші м’язи.
Силові заняття після 6 місяців занять
До силових тренувань і взагалі до ваги потрібно підходити вкрай обережно. Тільки після 4-6 місяців занять на кардіо обладнання можна пробувати.
Проконсультуйтеся обов’язково з лікарем.
Не рекомендується:
- Виконувати будь-які вправи, при яких голова знаходиться нижче рівня тіла.
- Піднімати ваги, з якими ви можете зробити щонайменше 15-20 разів.
- Кругові тренування.
- Кросфіт.
- Біг.
- Багато вправ виконувати на верхню частину тіла.
Приклад програми тренувань на силу:
- Тяга вертикального блоку (3 підходи по 15 повторень).
- Жим гантелей на похилій лаві з позитивним кутом (3 підходи по 15 повторень).
- Розгинання ніг сидячи (3 підходи до 15 повторень).
- Розведення ніг сидячи (3 підходи до 15 повторень).
- Зведення ніг сидячи (3 підходи по 15 повторень).
- Робота на орбітреці або велотренажері. 15-20 хвилин на середніх оборотах.
Обов’язково відпочивати між підходами за 1-1,5 хвилини.
Висновок: гіпертоніку потрібні тренування
Підвищений артеріальний тиск — це не те захворювання, де треба відмовитись від тренувань (не без винятків, звичайно ж).
Якщо ви приходите в зал вперше і в процесі заняття розумієте, що у вас гіпертонія – почніть всього з 3-5 вправ, які будуть спрямовані на тренування ніг. Якщо при цьому ваше самопочуття буде нормальним, поступово збільшуйте навантаження.
Тренування при гіпертонії необхідні зміцнення ваших судин і зниження тиску загалом. Дотримуйтесь правильного харчування та прислухайтеся до порад лікарів. Бережіть себе та своє здоров’я.
Страждаю гіпертонією. Мав тиск 150/90. Зріст 175 см і вагу 110 кг. Почав тренуватися з тренером. Змінив раціон. Тренування були на свіжому повітрі ввечері. Через місяць відчув полегшення. Записував покази тиску після тренування. Після 4 місяців занять ось зміни:
Вага 92 кг
Тиск став 130/80 і максимум підіймався до 145/90.
Зайва вага + гіпертонія – це скорочення життя на роки, постійно погане самопочуття, депресія.